Кукурудзяний силос — один із найпопулярніших об’ємистих кормів у молочному скотарстві. Вирощувати та зберігати його відносно легко, а кормова цінність завжди висока і незмінна. Чи… можливо, ні? Нові дослідження показують, що якість силосу не є постійною під час зберігання. Швидкість перетравлення кукурудзяного силосу може зростати з часом зберігання. При цьому можуть втрачатися крохмаль та енергія.
Лабораторія Eurofins Agro може прогнозувати процес ферментації кукурудзяного силосу в траншеї за допомогою розробленого параметру Rumen Character кукурудзяного силосу.
НОВІ МЕТОДИ ВИМІРЮВАННЯ
Нові методи вимірювання швидкості перетравлення дозволили провести подальші дослідження змін якості кукурудзяного силосу під час зберігання та їх впливу на продуктивність тварин. Після 7 років досліджень на фістульних коровах, у 2015 році Eurofins Agro провела практичні дослідження на 54 молочних фермах, оцінюючи 54 різних кукурудзяні силоси. Отримані результати та практичні висновки були включені в параметр Rumen Character кукурудзяного силосу.
ВИЩА ШВИДКІСТЬ ПЕРЕТРАВЛЕННЯ
Що ми дізналися нового про втрати байпас крохмалю? Вагома частка байпас крохмалю
зменшується саме протягом перших трьох місяців після початку силосування. Через рік у всіх кукурудзяних силосах залишилося лише 20% байпас крохмалю. Це означає, що кукурудзяний силос з високим відсотком байпас крохмалю змінюється відносно швидше, ніж з низьким його вмістом (див. рис. 1). Якщо нестабільний кукурудзяний силос зберігати довше, то зниження вмісту байпас крохмалю призводить до швидшої та вищої інтенсивності ферментації в рубці. Або іншими словами: кукурудзяний силос дасть більше енергії в рубці і менше в тонкому кишечнику.
ЗАГАЛЬНА ПОЖИВНІСТЬ ЗМІНЮЄТЬСЯ
Крім того, дослідження показує, що протягом періоду зберігання змінюється не
тільки швидкість ферментації, але й загальна поживність корму. Це означає, що загальний вміст крохмалю зменшується протягом року в середньому приблизно на 20 грамів на кг сухої речовини. Однак існує велика мінливість. Зменшення кількості крохмалю на кг сухої речовини коливається від 0 до майже 100 (!) грамів на кг сухої речовини.
ПРИЧИНА: АКТИВНІСТЬ БАКТЕРІЙ
Бактеріальна активність протягом процесу ферментації руйнує захисний шар (пролін) навколо зерен крохмалю, що є причиною зниження вмісту як загального, так і байпас крохмалю. Eurofins Agro визначає цей розпад білка за допомогою параметрів характеру рубця. За допомогою цих нових параметрів можна прогнозувати, якими будуть втрати у майбутньому. Таким чином, параметр Rumen Character кукурудзяного силосу дає більш повне уявлення про якість кукурудзяного силосу під час зберігання. Це дає змогу використати правильний силос у правильних час, щоб забезпечити
прогнозовану молочну продуктивність.
ВПЛИВ НА МОЛОЧНУ ПРОДУКТИВНІСТЬ
Кількість байпас крохмалю однозначно впливає на молочну продуктивність. Це, звичайно, буде залежати від рівня введення кукурудзяного силосу в ЗЗР. Адже, силос із низькою часткою в раціоні (<50%) не принесе негативного впливу на продуктивність, проте у випадку високої частки включення (>50%) – вплив на надій буде негативним. (див. рис. 2). Існує оптимальна межа
споживання байпас крохмалю: якщо згодовувати понад 1400 г байпас крохмалю
на голову на добу, швидкість його всмоктування в тонкому кишечнику буде
нижчою, що може провокувати небажану ферментацію в товстому відділі кишечнику, з подальшим виникненням кишкового ацидозу. Надлишок крохмалю буде
проходити транзитом.
Загальний вміст енергії в кукурудзяному силосі має вплив на рівень білка в молоці (див. рис. 3). Тому менеджмент підготовки силосу, що включає
роздавлювання зерна, також має важливе значення.
Чим краще подрібнене зерно, тим вищий вміст енергії в кукурудзяному силосі. Недостатньо подрібнене зерно призводить
до зниження білка в молоці.
КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ СИЛОСУ
Важливість якості кукурудзяного силосу змінюється залежно від його кількості,
що згодовується. Важливо використати правильну комбінацію заходів для забезпечення високого врожаю кукурудзи. Для цього можуть бути розглянуті
наступні рекомендації (див. рис. 4):
- Якщо частка силосу на кг сухої речовини в раціоні становить <50%: використовуйте максимально дозрілу кукурудзу, що має вищий рівень байпас крохмалю в грамах на кг сухої речовини (СР).
- Якщо частка силосу на кг сухої речовини в раціоні становить >50%: оптимальний вміст сухої речовини становить 35% та більша довжина різки є кращою, оскільки це може забезпечити кращу стабільність кукурудзяного силосу та швидкість перетравлення.
RUMEN CHARACTER У ЗВІТІ
Поєднання співвідношення байпас крохмалю та енергії в кукурудзяному силосі використовується для розрахунку показника Rumen Character кукурудзяного силосу. Разом вони дають уявлення про те, наскільки добре корова зможе перетравлювати силос (див. рис. 5).
Як слід розуміти Rumen Character кукурудзяного силосу?
- Зелена ділянка вгорі ліворуч є оптимальною для корови: велика кількість енергії та високий відсоток байпас крохмалю в кукурудзяному силосі. Червона ділянка внизу праворуч є менш бажаною для корови: силос з високою швидкістю перетравлення і низькою енергетичною цінністю.
- Жовтий трикутник відображає якість на момент відбору зразку.
- Синє коло показує, як цей силос зміниться через шість місяців. У таблиці коротко показані характеристики силосу і те, як можна скоригувати раціон. Використовуючи цю інформацію, ви зможете краще адаптувати раціон відповідно до якості кукурудзяного силосу, який згодовується.
- У цьому конкретному прикладі швидкість зниження вмісту крохмалю була високою, тоді як вміст енергії залишився відносно стабільним.