Міжнародна компанія CHR-Hansen, продукція якої відтепер доступна й українському ринку завдяки його ексклюзивному дистриб’ютору AVAGroup, представила на новинку – інокулянт SiloSolve® FC, який зменшує псування та покращує збереження сухої речовини в кукурудзяному силосі.
ЯК ВІН ПРАЦЮЄ?
Останній продукт у портфоліо силосних інокулянтів SiloSolve, які тепер доступні й українським господарствам – консервант SiloSolve® FC, містить два бактеріальних штами, що зменшують ріст небажаних для силосування мікроорганізмів, різними способами, але взаємодоповнюючими шляхами. Новий та запатентований штам, відомий як Lactococcus lactis 0224, зменшує залишковий кисень в силосованій кукурудзі, лімітує здатність дріжджів та грибків до росту. Тим часом Lactobacillus buchneri допомагає тримати в процесі згодовування під контролем небажані для силосування мікроорганізми, збільшуючи кількість оцтової кислоти і, тим самим, покращуючи аеробну стабільність.
«Наші дослідження підтверджують, що два бактеріальні штами в SiloSolve® FC працюють разом для збереження силосу як під час ферментації, так і під час згодовування , – пояснює продакт-менеджер компанії CHR-Hansen Мей-Бріт Восс. – Результатом є покращення збереження сухої речовини та менше псування».
ОПИС ДОСЛІДУ
Дослідження були проведені в Інституті Тваринництва в Литві, де оцінювали дію SiloSolve® FC на ферментацію та аеробну стабільність кукурудзяного силосу. Кукурудза з вмістом вологи 61,5 % була зібрана кормовим комбайном в умовах господарства з довжиною різки 0,8 дюймів (2 см) та закладена в міні-силоси.
Дослід передбачав 2 підходи в обробці, кожна з яких повторювалась по п’ять разів: необроблена кукурудза та оброблена інокулянтом SiloSolve® FС з дозою 150,000 КУО/г свіжого фуражу.
Протягом двох годин після підготовки рослин міні-силос наповнювали приблизно 1 кг свіжорозрізаної маси кукурудзи, герметично затрамбовували і ферментували протягом 90 днів при постійній температурі 20 °С. На 90-ий день визгначалася вологість, і потім протягом 10-ти днів досліджувалася аеробна стабільність. Остання визначалася з допомогою моніторинга збільшення температури в силосі, який зберігався в ізольованих ПВХ-трубках при температурі навколишнього середовища 20 °С.
РЕЗУЛЬТАТИ
Після 90 днів ферментації кількість дріжджів та грибків була значно нижчою в силосі, що оброблявся інокулянтом SiloSolve® FC, ніж у необробленому контрольному силосі (табл. 1)
Інокулювальний силос також мав вищу аеробну стабільність, про що свідчить менша кількість тепла, яка утворюється після доступу повітря до силосу (тепло є сигналом деградації (зменшення кількості) поживних речовин, що є результатом псування). У той час як температура необробленого силосу перевищила температуру навколишнього середовища приблизно на 14 °С (+ 5.4ºF) після 66 годин аеробної експозиції (доступу кисню), температура інокулювального силосу не збільшилася. Інокулювальний силос залишався помітно свіжим протягом 10-денного випробування аеробної стійкості (рис. 1 і 2).
Перевагою зменшення кількості грибків стало покращення збереження сухої речовини на 2,9% для обробленого силосу (табл. 2).
Як показано на малюнку 2, оброблений силос все ще виглядає свіжим порівняно з необробленим після 10-денного періоду випробування на аеробну стійкість. (Рис. 2)
“Значне покращення збереження сухої речовини, яке ми спостерігали при застосуванні SiloSolve®FC, означає, що корм залишається довше свіжим – пояснює Восс. – Це трансформується не лише на менші втрати, але також на кращу якість кормів, а значить, кращу продуктивність молочних корів і кращу прибутковість для фермера”.
Автор дослідження: Мей-Бріт Восс, продакт-менеджеркомпанії CHR-Hansen
Ознайомтесь із перевагами використання SILOSOLVE для вашого силосу тут.
Та читайте статтю “RUMEN CHARACTER кукурудзяного силосу” – для поглибленого вивчення впливу інокулянтів.