Юрiй Позняковський
Велика кількість господарств, як у світі, так і в Україні використовують для випоювання телят нетоварне молоко (транзитне молоко та молоко від корів, яких лікують антибіотиками). За даними USDA NAHMS у 2014 в США близько 78 % ферм використовували молоко (як товарне, так і нетоварне) для випоювання телят протягом усього молочного періоду, або переходячи на певному етапі на замінник молока. Можна припустити, що більшість цих ферм використовували у тому числі і нетоварне молоко.
Основна причина використання нетоварного молока – економія. Але чи треба економити на телятах і які можуть бути наслідки використання такого молока?
Перша причина, чому не слід використовувати нетоварне молоко – можливість передачі хвороб, адже таке молоко містить велику кількість бактерій, особливо якщо це молоко від хворих корів. Найчастіше у нетоварному молоці знаходять E. Coli (кишкова паличка) та Mycobacterium paratuberculosis (збудник паратуберкульозу), проте, у ньому можуть бути й інші збудники.
Для того, щоб зменшити кількість бактерій нетоварне молоко пастеризують. Якщо молоко не дуже бактеріально забруднене, це дозволяє суттєво знизити кількість бактерій у ньому.
Але, під час пастеризації майже не знищуються антибіотики, це друга причина не використовувати нетоварне молоко в годівлі телят. Так, в одному з проведених досліджень після пастеризації молока (85 oC) кількість тетрацикліну знизилася лише на 5 %, а окситетрацикліну – на 15 %.
Антибіотики в молоці є причиною розвитку резистентності (стійкості) бактерій до цих антибіотиків. Тобто, якщо телятко буде споживати молоко із антибіотиками, бактерії, які присутні в його організмі можуть виробити стійкість до антибіотиків, і коли воно захворіє, ми не зможемо його вилікувати. Ці стійкі бактерії будуть поширюватися у стаді та, в майбутньому, можуть створити багато проблем. Разом із продуктами харчування вони зможуть передатися людям, що також суттєво ускладнить процеси лікування.
У таблиці 1 наведено результати досліду, в якому проаналізовано кількість E. Coli виділених у калі телят, які споживали замінник молока та нетоварне молоко, стійких до певних антибіотиків. Загалом було проаналізовано зразки від 388 телят, які споживали ЗЦМ та 397 телят, які споживали нетоварне молоко.
До 7 з 9 досліджених антибіотиків стійких E. Coli було більше у калі телят, які споживали нетоварне молоко.
1. Кількість E. Coli виділених у калі, стійких до антибіотиків, %
Ще однією причиною, чому не слід використовувати нетоварне молоко є його якість. У молоці недостатньо окремих мінералів та вітамінів необхідних для росту і розвитку телят, таких як Марганець, Мідь, Залізо, Кобальт, Йод, Селен, Вітамін Е. У нетоварному молоці їх може бути ще менше.
Крім того, нетоварне молоко є дуже нестабільним за вмістом жиру, протеїну та лактози. Тобто, вміст цих поживних речовин може дуже сильно коливатися. У таблиці 2 наведені результати трьох досліджень вмісту жиру та протеїну в нетоварному молоці у різних регіонах США.
2. Якість нетоварного молока
Використовуючи нетоварне молоко ми можемо у певних випадках дати замало, а у інших забагато поживних речовин, що може бути причиною розладів травлення, адже телята дуже чутливі до коливань поживних речовин (особливо жиру). І взагалі, багато дослідів підтверджують, що телята краще ростуть, коли постійно отримують корм стабільної якості.
Використання нетоварного молока для годівлі телят – можливість зекономити. Проте, така економія може мати дуже невтішні наслідки як для вирощування телят, так і для здоров’я стада загалом. Тому, використовуйте для випоювання телят лише якісні ЗЦМ або якісне товарне молоко.
Інвестиції у вирощування телят – це інвестиції в майбутнє!
СТАРТ ВИРІШУЄ МАЙБУТНЄ!