РЕГУЛЮВАННЯ МІКРОКЛІМАТУ У ПТАШНИКУ У ОСІННЬО-ЗИМОВИЙ ПЕРІОД

Читайте експертну статтю, як створити оптимальні умови утримання курчат в осінньо-зимовий період для отримання стабільно високих показників продуктивності >>
Мікроклімат у пташнику: як регулювати в холодний період

Часто з приходом осінньо-зимового періоду в господарствах, що займаються вирощуванням курчат бройлерів, погіршуються виробничо-економічні показники. На перший погляд, начебто мікроклімат у пташнику не викликає занепокоєння. Птиця клінічно виглядає здоровою, корми поживні та якісні, лабораторія хвороб не виявила. Однак постає питання: що саме спричинило зниження приростів птиці, погіршення конверсії корму та підвищення відходу курчат?

Відомо, що на показники приросту та збереженість курчат бройлерів впливає безліч факторів. А саме: генетичний потенціал, поживність кормів, ветеринарне благополуччя, технологія утримання, догляд та, звісно ж, якість мікроклімату в пташнику.

Для полегшення роботи технологів, виробники кросів розробили довідники. В яких містяться основні рекомендації з вирощування курчат: температурний профіль, відносна вологість, мінімальна вентиляція, показники якості повітря, заходи з біобезпеки та багато іншої корисної інформації.

Настання осінньо-зимового періоду супроводжується зниженням та великими перепадами температури навколишнього середовища. Також змінюється відносна вологість повітря, що разом із цими факторами ставить нові виклики перед технологами господарств. Вони мають створити оптимальні умови мікроклімату у пташнику для курчат. І саме в цей період потрібно приділити особливу увагу таким параметрам мікроклімату, як температура, відносна вологість та якість повітря.

Як правило, з регулюванням та контролем мікроклімату у пташнику успішно справляються комп’ютери, але іноді не обходиться без втручання людини. Саме в таких випадках потрібно правильно розставити пріоритети між додатковими витратами на опалення та комфортним мікрокліматом у пташнику.

ЯК ПОМІТИТИ ПРОБЛЕМИ З ТЕМПЕРАТУРОЮ?

Як було вище зазначено, в довідниках виробників кросів міститься температурний профіль, який, як правило, є орієнтовний. Фактична температура залежить ще й від відносної вологості, і завжди має ґрунтуватись на поведінці курчат. При комфортній температурі курчата мають бути рівномірно розподілені по пташнику, помірно активні, охоче споживають корм та воду. Але якщо помічаємо, що курчата збираються в купки, не активні — їм холодно, а коли збираються біля стін, дихають з відкритим дзьобом, розправляють крила — це свідчить, що їм жарко.

Поряд із підтримкою комфортної температури, не слід забувати про мінімальну вентиляцію пташника, яка забезпечує птицю свіжим повітрям та підтримує оптимальну вологість. При огляді птиці у пташнику людина має звертати увагу на якість повітря: сперте, несвіже, запах аміаку, запиленість тощо.

НЕГАТИВНІ ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПРОДУКТИВНІСТЬ

  • низький вміст кисню (<19,6%) знижує прирости, погіршує конверсію корму та викликає асцити;
  • при підвищених дозах вуглекислого газу (>3000 ppm) сповільнюється дихання (в крайніх випадках викликає зупинку дихання), знижується споживання корму, погіршуються прирости, знижується активність птиці, спостерігається подразнення слизових оболонок, збільшується кількість асцитів;
  • аміак (>10 ppm) викликає зменшення приростів, пододерматити, кон’юнктивіти, дерматити (опіки) в області грудини, запалення легень, підвищується чутливість до респіраторних захворювань, провокує виникнення асцитів.

Для отримання стабільно високих показників продуктивності протягом осінньо-зимового періоду потрібно створити для курчат оптимальні умови утримання, контролювати параметри мікроклімату у пташнику за допомогою вимірювальних приладів та забезпечити птицю свіжим повітрям.

Для контролю однорідності мікроклімату у пташнику додатково можна використовувати портативні пірометр, гігрометр, газоаналізатор, що дозволяють контролювати рівномірність температури, виявляти холодні зони, визначати точку роси та «мертві» зони вентиляції.

Умови утримання у пташнику мають бути організовані таким чином, щоб температура була комфортна для курчат при відносній вологості в межах 45-65% та оптимальному рівні вмісту газів: кисень — >19,6%, вуглекислий газ — <3000 ppm, аміак — <10 ppm.

Наші спеціалісти з птахівництва налаштовують параметри мікроклімату за допомогою сучасних, відкаліброваних приладів, в тому числі: термоанемометр (вимірювання швидкості, об’ємної витрати та температури повітря), термогігрометр (вологості та температури приміщення, розрахунком температури точки роси), люксметр (вимірювання освітленості), газоаналізатор (вимірювання концентрацій CO, СО2 та ін., абсолютного тиску)

ЗАСОБИ ДЛЯ КОНТРОЛЮ МІКРАКЛІМАТУ

Наші спеціалісти з птахівництва налаштовують параметри мікроклімату у пташнику за допомогою сучасних, відкаліброваних приладів. В тому числі: 

  • термоанемометр (вимірювання швидкості, об’ємної витрати та температури повітря),
  • термогігрометр (вологості та температури приміщення, розрахунком температури точки роси),
  • люксметр (вимірювання освітленості),
  • газоаналізатор (вимірювання концентрацій CO, СО2 та ін., абсолютного тиску).

Поділитись

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Читайте також