Головна / Блог

ІНТЕНСИВНА ГОДІВЛЯ ТЕЛЯТ В МОЛОЧНИЙ ПЕРІОД

 

Про продуктивність майбутньої корови потрібно дбати ще на старті її життя. І одним із важливих аспектів досягнення цього є реалізація генетичного потенціалу ремонтних телиць. Щоб генетика тварини проявила себе максимально, слід подбати, аби телята були забезпечені оптимальними умовами утримання, та правильно організувати їхню годівлю.

 

Молозиво на старті – запорука продуктивності

 

Першим і важливим кроком для забезпечення майбутньої продуктивності корови є випоювання телятка молозивом.

 

Протягом години після народження теля повинно отримати молозиво із вмістом IgG не менше 50 г/л у кількості 10 % від маси тіла (тобто, близько 4 л). Численні дослідження підтверджують, що перше випоювання молозива впливає на здоров’я, ріст і розвиток теличок та їх майбутню продуктивність (Robinson et al. 1988; DeNice, 1989; NAHMS, 1992; Wells, 1996; Fowler, 1999; Faber et al., 2005; Nocek et al., 1984; Urieetal., 2018).


Годівля у молочний період

Ключовим етапом вирощування телиць є молочний період: саме від годівлі в перші місяці життя залежить, чи стане наша теличка високопродуктивною коровою.

 

Експерти встановили залежність між приростами у перші 8-10 тижнів життя та майбутньою продуктивністю корови – що вищі прирости, то вищий надій. Це пов’язано з тим, що саме у перші 8 тижнів життя відбувається функціональний розвиток усіх органів. Згідно з законом Червінського-Малігонова, за посиленої годівлі тварин у певний період їхнього розвитку найінтенсивніше ростимуть й розвиватимуться ті частини та органи, які мають у цей період найбільшу природну швидкість росту. Тобто, забезпечивши телят високим рівнем поживних речовин на ранніх етапах життя, ми допоможемо швидше розвинути усі функціональні частини їх організму.

 

Важливо розуміти, що у перші 8 тижнів життя формується паренхіма вимені (залозиста тканина), і саме в цей період закладається кількість секреторних клітин, які виробляють молоко. Від того, як ми годуватимемо теличку, залежить кількість цих клітин, а як наслідок – і здатність телички в майбутньому виробляти велику кількість молока (Brown, 2005; Meyer, 2005, 2006; Soberon, 2009).

 

Отже, забезпечивши інтенсивний ріст телят у перші 2 місяці життя, ми забезпечимо високу продуктивність первістки у першу лактацію. Якщо усереднити дані різних досліджень (Shamayetal. 2005; Drackleyetal., 2007, Raeth-Knightetal., 2009; Soberonetal., 2010; Soberonetal., 2012; Berends, 2015), то:

1 додатковий грам середньодобового приросту у перші 8 тижнів життя = +4 л молока у першу лактацію!


ЗЦМ та престартер: для чого потрібні?

Як же змусити теля інтенсивно рости у цей період? Варто знати призначення кормів і розуміти, що забезпечити телятко у перші місяці життя енергією та поживними речовинами для швидкого росту можна тільки за рахунок рідкого корму (молока або замінника молока). Престартер нам потрібен для того, щоб до кінця молочного періоду в телятка сформувався повноцінний рубець, який забезпечить високі прирости після відлучення.

 

При використанні тільки молока інтенсифікувати годівлю складно, адже теля може випити обмежену його кількість. У таблиці 1 наведено варіант інтенсивної схеми випоювання телят із застосування замінників цільного молока від AVAGroup.

 

1. Варіант інтенсивної схеми випоювання телят

ДніКількість випоювань за добуКількість ЗЦМ за добулКількість СР на голову за добукгКількість ЗЦМ у 1 л сумішігВодаПродукти
1-ша година140,96 Молозиво 
1-234,50,81Ad libМолозиво 
3-14361,00167Ad libMilkFarm SupremeCalfAtlant Gusto
15-2137,51,25167Ad libMilkFarm SupremeCalfAtlant Gusto
22-56391,50167Ad libMilkFarm SupremeCalfAtlant Gusto
57-6337,51,25167Ad libMilkFarm SupremeCalfAtlant Gusto
64-70361,00167Ad libMilkFarm SupremeCalfAtlant Gusto
71-77240,67167Ad libMilkFarm SupremeCalfAtlant Gusto
78-84120,33167Ad libMilkFarm SupremeCalfAtlant Gusto
Всього58598   

MilkFarm Supreme – високоякісний замінник молока, який можна використовувати з перших днів життя, адже він не має у своєму складі білків рослинного походження. Використовуючи MilkFarm Supreme ми можемо збільшити вміст сухої речовини в рідкому кормі до 167 г/л (на 1 кг ЗЦМ + 5 л води), і телятко, випиваючи 9 л суміші, отримає 1,5 кг СР на добу. При використанні молока ми можемо збільшити в ньому вміст сухої речовини шляхом додавання 25-50 г MilkFarm Supreme на 1 літр.

 

При інтенсивній годівлі необхідно збільшити кратність випоювання до 3-х разів, щоб уникнути проблем зі здоров’ям телят. Ще краще – вільний доступ телят до рідкого корму, що легко зробити, використовуючи автоматичні системи випоювання. Також телята повинні мати постійний доступ до чистої свіжої води з перших днів життя.

 

Не варто забувати і про значення престартерного комбікорму. Незважаючи на те, що основним джерелом енергії та поживних речовин для росту і розвитку телятка у перші 2 місяці життя є рідкий корм, престартер нам потрібен для розвитку рубця.

 

CalfAtlant Gusto –спеціально розроблений престартерний комбікорм для стимуляції розвитку рубця. Оптимальний підбір компонентів забезпечує високе споживання корму, ріст рубцевих сосочків (папіл) та загальний розвиток організму. Використання престартеру CalfAtlant Gusto дозволить підготувати телятко до відлучення та уникнути так званого «провалу» після зняття з випоювання.

 

На рисунку 1 показано орієнтовне споживання сухої речовини із замінника молока та престартера по тижнях життя.

 

Рис 1. Споживання сухої речовини (СР) кормів та конверсія корму

 

Конверсія корму з кожним днем знижується, тому в перші 8 тижнів нам важливо згодувати максимальну кількість сухої речовини. Це ми можемо зробити тільки за рахунок рідкого корму, адже лише у місячному віці телятко починає активно споживати сухий корм. Проте і продовжувати випоювання більше 12 тижнів не бажано, адже наша ціль – зробити з моногастричної тварини жуйну. У 7-8 тижневому віці необхідно починати поступово знижувати кількість рідкого корму для стимуляції споживання престартеру. Відлучати телят можна тільки тоді, коли вони споживатимуть більше 2 кг престартерного корму за добу. Це є свідченням того, що рубець розвинутий і готовий до споживання фуражу.

 

Починайте згодовувати телятам-молочникам грубі корми після 30-денного віку, це дозволить сформувати мат клітковини в рубці та розвинути його м’язову оболонку. Бажано, щоб сіно/солома було подрібнене до розміру 2-3 см.

 

Забезпечивши максимальні прирости у молочний період та розвинувши рубець, ми отримаємо теличку, яка буде готова до запліднення у 13-14 місяців, і вже до кінця другого року життя почне повертати вкладені в неї кошти.

 

Звичайно, можна досягнути достатньої для запліднення маси тіла і за рахунок так званого компенсаторного росту у більш пізньому віці. Але в такому разі ріст і розвиток скелета та органів – обмежений, натомість же дуже добре відкладається жирова тканина. Як результат – ми матимемо багато проблем з такою теличкою як до, так і після отелення. Чи потрібно нам це?

 

Отже, для досягнення максимальних приростів виконуйте наступні рекомендації:

  • Забезпечте телятко якісним молозивом протягом години після народження;
  • Використовуйте для випоювання високоякісний замінник молока (наприклад, MilkFarmSupreme) у концентрації 150 г/л та вище, або додавайте ЗЦМ до молока (25-50 г/л);
  • Збільшіть кратність випоювання, для уникнення проблем із травленням;
  • Відлучайте телят від молока/ЗЦМ поступово, стимулюючи споживання комбікорму (при відлученні телята повинні споживати більше 2 кг престартеру);
  • Годуйте телят тільки високоякісним престартерним комбікормом (наприклад, CalfAtlant Gusto) та забезпечте постійний доступ до свіжої чистої води;
  • Починайте згодовувати грубі корми (сіно або солому) з 30-денного віку;
  • Не забувайте, що кожен додатковий грам середньодобового приросту у перші 8 тижнів життя = +4 л молока у першу лактацію.

Інтенсивний ріст у перші місяці життя – запорука здоров’я та високої продуктивності в майбутньому. Пам’ятайте, що ви не витрачаєте гроші на вирощування телят, а інвестуєте.

Інвестиції у вирощування телят – це інвестиції в майбутнє

 

СТАРТ ВИРІШУЄ МАЙБУТНЄ

Поділитись

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Читайте також