ГОДІВЛЯ ПТИЦІ: СТАРТОВИЙ ПЕРІОД

ГОДІВЛЯ ПТИЦІ: Ключові фактори успішного старту вирощування бройлерів

Результат вирощування бройлерів дуже залежить від того на скільки якісно пройшов  стартовий період вирощування курчат. Для отримання високих показників потрібно вжити всіх заходів, що допоможуть курчатам швидко знайти корм та воду, а  температура, вентиляція та світловий режим мають в цьому допомогти.

ГОДІВЛЯ КУРЧАТ

Корми для курчат

Однією з цілей стартового періоду вирощування є стимуляція та вироблення навичок у птиці споживати корм, так як наявність корму в кишківнику стимулює розвиток травної системи та швидке засвоєння  залишків жовтка. 

 

Корми для курчат мають бути збалансовані за поживністю, гарними прикладами є продукти від AVA GROUP лінійки AlPHA

Стартовий комбікорм ALPHA BS був спеціально розроблений та адаптований під найновіші норми поживності від провідних світових компаній-виробників кросів бройлерів, такі як Cobb Vantress (Cobb-500) та Aviagen (Ross-308), при цьому варто звернути увагу на можливість покращення показників продуктивності та здоров’я пташенят шляхом використання престартерних комбікормів та преміксів, як от наприклад, ALPHA G 100% та MONIX BS, які, завдяки багаторічному досвіду та практичним надбанням, були додатково підсилені за основними поживними критеріями, які прямо впливають на майбутній перформанс птиці: протеїном, енергією, амінокислотним складом, вітамінами та мінералами. 

Варто пам’ятати, що корм має бути легкодоступним, а перевіреним методом стимуляції його споживання є розподілення на папері. Для цього до 50% площі пташника застеляють папером та насипають на нього корм з розрахунку 50 г/гол. 

Крім того, годівельна система має бути також заповнена кормом, що забезпечить плавний перехід від споживання з паперу до годівниць.

ВОДА В ПТАШНИКУ

Свіжа, чиста, легкодоступна питна вода є одним з основних стимуляторів раннього споживання корму. Для стимуляції споживання води необхідно безпосередньо перед прибуттям курчат  на площадку, промити систему напування, щоб видалити залишки дезінфікуючих засобів та зменшити температуру води в системі нижче 25*С (оптимальна 15-20*С). 

 

При використанні ніпельної системи напування під час стартового періоду необхідно встановити ніпель на рівні ока птиці, так щоб курчата його чітко бачили. Також потрібно відрегулювати тиск води в трубі щоб на кожному ніпелі було видно краплю води без протікання. Споживання води в перші 24 години вирощування має складати 1 мл/год/гол зі  швидкістю потоку 40 мл/хв. Коли тиск в системі занадто низький, споживання води може скоротитись на 20%, а коли великий, курчатам буде важко отримати достатню кількість води. 

Через 24 години після посадки в пташник, як мінімум 95% курчат повинні мати в своєму зобі корм та воду. Простою перевіркою для оцінки раннього споживання  може бути перевірка наповнення зоба. Перевірку треба проводити з мінімальною кількістю курчат зі 100 голів.

ТЕМПЕРАТУРА В ПТАШНИКУ

Температура в пташнику

Організм добових курчат не може регулювати свою температуру та повністю залежить від навколишнього середовища, птиця отримує та втрачає тепло через поверхню свого тіла та лап. Персонал господарств відповідає за створення комфортних умов, які являють собою поєднання правильної температури та швидкості руху повітря, відносної вологості, а особливу увагу необхідно приділяти температурі підстилки та підлоги(бетону). В довідниках виробників кросів містяться нормативні показники мікроклімату в пташнику.

Для якісного та швидкого прогрівання, пташник має бути добре теплоізольований,  а потужність нагрівачів достатня для його об’єму. Прогрів пташника повинен початись як мінімум за 48 годин до посадки курчат. Це необхідно щоб прогрілась підстилка. За 24 години до прибуття курчат температура в пташнику  має бути не нижче  32 *С. 

При комфортній температурі курчата мають бути рівномірно розподілені по пташнику, помірно  активні, охоче споживають корм та воду. Проте, якщо помічаємо, що курчата збираються в купки, не активні, то це свідчить про те, що їм холодно; коли збираються біля стін, дихають з відкритим дзьобом, розправляють крила, то – жарко. 

Через 5 днів після посадки, курчата вже можуть регулювати температуру свого тіла та будуть менш залежні від зовнішнього середовища.

ВЕНТИЛЯЦІЯ ПТАШНИКУ

Протягом стартового періоду система мінімальної вентиляції є основним джерелом повітрообміну, вона забезпечує курчат свіжим повітря, видаляє шкідливі гази та надлишкову вологу. 

При низькому рівні кисню знижуються прирости птиці, погіршується конверсія корму, з’являються асцити.

Високий рівень вуглекислого газу негативно впливає на активність курчат-бройлерів та  супроводжується зменшенням споживання корму, води, зниженням приростів, виникненням асцитів. Надлишкова волога буде накопичуватись в підстилці, що призведе до погіршення її якості. 

Якщо хоча б один з параметрів якості повітря не витримується, рівень мінімальної вентиляції має бути збільшений  за рахунок тривалості роботи вентиляції, або змінений відсоток мінімальної вентиляції.

ОСВІТЛЕННЯ ПТАШНИКУ

Рекомендації щодо оствілення в пташнику

Для стимуляції процесу споживання корму та води, потрібна достатня інтенсивність освітлення та рекомендована тривалість світлового дня.

При посадці курчат мінімальна інтенсивність освітлення, виміряна на рівні курчат, має складати 60-40 люксів (Lux). При максимально однорідному освітленні інтенсивність освітлення не має різнитись більше ніж на 20% між самою темною ти самою світлою частинами пташника. 

Починаючи  з наступного дня вирощування, тривалість світлової доби – 23 години та 1 година сну. При досягненні живої ваги у 150 грамів потрібно поступово зменшувати інтенсивність освітлення до 10-8 люксів(Lux) та збільшувати тривалість сну до 4 годин.

Пам’ятайте, що в стартовий період основними цілями є: адаптація курчат до умов утримання, стимуляція високого споживання корму, розвиток внутрішніх органів та стимуляція розвитку імунної системи. Досягнення нормативної живої ваги в 7 днів вважається критерієм успішно проведеного стартового періоду та надійним поштовхом до наступних стадій вирощування птиці.

Спеціалісти компанії AVA GROUP допомагають своїм партнерам досягти нормативної живої ваги курчат-бройлерів та відмінних показників здоров’я птиці шляхом налаштування та контролю за основними показниками мікроклімату, годівлі та ветеринарних питань.

Поділитись

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Читайте також