ТВАРИННИКАМ ПРЕЗЕНТУВАЛИ УНІКАЛЬНІ ЦИФРОВІ РІШЕННЯ ДЛЯ ФЕРМ

Унікальний захід пройшов з 18-го по 20-е лютого 2020 року за організації Асоціації тваринників України спільно з Київським міжнародним контрактовим ярмарком, за підтримки Американського агентства з міжнародного розвитку USAID в рамках проекту «Агросільрозвиток», а також лідируючого українського кормовиробника – компанії AVAGroup в рамках 10-ї ювілейної виставки «АгроВесна 2020».

В рамках 3-денної серії семінарів було заслухано 15 доповідей від 14 міжнародних та українських експертів в галузі вирощування ВРХ, свинарства, IT-технологій, фахівців із якості харчових продуктів та науковців провідних сільськогосподарських освітніх закладів. А учасниками форуму стало близько 600 відвідувачів — власників та працівників тваринницьких господарств.

 

Відкрила захід Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України та ГО «Народний союз». Вона відзначила відзначила особливу важливість упровадження цифрових інновації в агросфері як одній найбільш значущих для економіки України, а також закликала міжнародних інвесторів підтримати розвиток України як держави, що пропонує ринку продукти з доданою вартістю, а не лише є сировинною базою для світу.

 

«Хотілося б, аби іноземні компанії, окрім видобутку у нас сировинного ресурсу будували тут також ферми, підприємства для продуктів з доданою вартістю», – підкреслила Ірина Паламар.

 

Відзначимо, що на 3-денному AgroAnimalITForum були розкриті наступні питання:

  • Точна годівля дійних корів. Майбутнє в годівлі корів та тренди 2020-2030.
  • Майбутнє в годівлі корів та інвестиції в молодняк ВРХ.
  • Цифрова модель управління фермою ВРХ.
  • Цифрові технології для свиноферм та штучний інтелект.
  • Здоров’я корів у транзитний період та профілактика кетозів.
  • Омега 3 жирні кислоти для покращення народжуваності та життєздатності поросят.
  • Годівля високопродуктивних свиноматок та низка інших.

Пропонуємо коротенький огляд виступів експертів.

 

Перший день форуму за темою «AGRO&IT: Актуальні тренди та перспективи» був присвячений сучасним цифровим рішенням у тваринництві. Із презентацією «Майбутнє в годівлі корів або тренди 2020-2030 рр.» виступив Пітер ван Доорен, експерт із ВРХ із Нідерландів, керуючий партнер компанії NutriviceConsultancy.

Пітер ван Доорен, експерт із ВРХ із Нідерландів

Спікер розповів про важливість «точної годівлі» – ідеального розрахунку усіх необхідних речовин, які потрібні тварині на певному етапі її розвитку, що стало можливим завдяки цифровізації виробничих процесів із кормозаготівлі, лабораторних досліджень, розрахунку раціонів, а головне точній роздачі корму та аналізу якості споживання та перетравлення. Також експерт розповів про важливість застосування респондерів, завдяки яким можливий індивідуальний менеджмент корів, зокрема, сенсорне визначення поведінки корів, що сигналізує про її стан, добробут. Такі технології дозволяють оцінити, чи корова здорова, та провести профілактику метаболічних хвороб, що пов’язані з великими затратами для фермера.

 

Інноваційну розробку — «штучний інтелект» для свинокомплексів презентував Сергій Стрєльніков, партнер BVIntelligentfarm.

 

Експерт представив систему «комп’ютерного зору», яка вирішує такі питання як ідентифікація кожної голови у стаді, дистанційне (неінвазивне) зважування (дозволяє визначити вагу тварини з точністю до 2 кг), виявлення нездорових тварин, поліпшення конверсії корму, оцінка ефективності роботи персоналу. «За допомогою відеокамер ми можемо повністю контролювати кожну тварину без завдання їй стресу та участі людини. Визначення ваги поросяти здійснюється шляхом фіксування його вимірів (об’єму), а отримані показники приросту є більш релевантними, аніж показники маси при зважуванні, адже останні різняться протягом доби залежно від прийому води і їжі».

 

Спікер продемонстрував очікувані результати від застосування такої системи комп’ютерного зору на прикладі окремого відгодівельного корпусу на 3 000 голів, для якого знадобиться 100 відеокамер. За висновками експерта, це дасть наступний ефект:

  • збільшення збереження на 1% – це додаткові 30 свиней на продаж або $ 5,500;
  • зниження коефіцієнта конверсії корму на 0,1% дає економію $ 2,2 на 1 продану тварину або $ 6,600;
  • зниження тривалості відгодівлі на 3 дні дає додатково $ 1,4 на кожну тварину або $ 4,200;
  • сумарний ефект підвищення ефективності на 1 відгодівельний корпус свиноферми за кожен етап відгодівлі $ 16,300;
  • щорічний ефект х 2,3 або $ 37,500 на 1 відгодівельний корпус на 3000 голів.

Про світові цифрові технології для свиноферм розповів начальних технологічного відділу AVA Group, к.с.-г.н., Віктор Нечмілов.

 

Він зробив короткий огляд найновіших діджитал-винаходів для свиноферм провідних компаній світу, серед яких: датчики, які захищають поросят від того, аби свиноматка їх не задавила; пристрої для цілодобового моніторингу стада та фіксування їхньої ваги; устаткування для аналізу туш; програмне забезпечення для навчання керування і контролю стада, виявлення аномальних поведінкових паттернів; датчики контролю мікроклімату, освітлення, біобезпеки та ін.

 

«Цифрові технології допомагають вирішити низку важливих завдань на свинофермі: зафіксувати простежуваність продукту, що збереже людям здоров’я, а виробникам – гроші; застрахуватися від обману для бізнесу, від тіньових схем із земельними активами та ціновими коливаннями. У перспективі можливе навіть створення сільськогосподарської криптовалюти», — підсумував спікер.

 

У другий день форуму акцент було зроблено на питаннях інновацій в годівлі ВРХ та свиней, і був повністю присвячений виступам міжнародних експертів.

 

Так, Пітер ван Доорен із Нідерландів презентував іще одну тему — важливість інвестицій у молодняк задля підвищення економічної ефективності на молочній фермі.

 

Спікер розповів про так зване «метаболічне годівельне програмування», відзначивши, відмінності в годівельному досвіді в критичні періоди раннього життя, як перед, так і після народження, можуть запрограмувати розвиток, обмін речовин та здоров’я в майбутньому.

 

«Шляхом «вимкнення» або «увімкнення» певних генів у теляти завдяки відповідній годівлі можна запрограмувати більшу продуктивність майбутньої корови, – відзначив Пітер ван Доорен. – Так, активація певних генів в критичні періоди раннього розвитку тварини дозволить здійснити постійні зміни у фізіології та обміні речовин, що матиме короткострокові та довгострокові наслідки для здоров’я, впливатиме на очікувану тривалість життя та прижиттєву продуктивність. Великою помилкою сучасних високопродуктивних господарств є те, що вони, інвестуючи в високогенетичну сперму, не розвивають її потенціал, що допомогло б отримати більший прибуток».

 

На прикладах конкретних експериментальних досліджень спікер довів, чому варто починати приділяти увагу іще з самого початку, в перші 12 тижнів життя теляти, годівлі молодняку, і як це окупиться у майбутньому.

 

«Годівля протягом перших 4-8 тижнів теляти має вирішальне значення для подальшої молочної продуктивності корови: це і більша кількість розвинених клітин вимені (ДНК паренхіми), і вища активність клітин (більше РНК паренхіми àпосилення “експресії генів”), що «наздогнати» пізніше вже неможливо».

 

Експерт із компанії Elanco (США) Марчін Коцик презентував доповідь про профілактику запобігання кетозів у корів та запропонував ефективні методи профілактики.

 

«Кетоз – це дуже коштовна хвороба на господарстві, яка зазвичай дає початок іншим метаболічним хворобам, які ведуть до зменшення прибутковості та продуктивності стада. Чимало господарств потерпає від прихованих форм кетозу, що унеможливлює вихід на високий рівень використання генетичного потенціалу стада. Тим самим фермер недоотримує прибуток. Крім того, корови на 22 доби довше корови не приходять в охоту, мають нижчу відтворювальну здатність і продуктивність. Очевидно, що все це несе масу додаткових витрат– до 250 євро на 1 уражену корову!».

 

Насамкінець спікер презентував всесвітньо відомий продукт для профілактики кетозів – Kexxtonе, який допомагає профілактувати виникнення кетозів у стаді.

 

Ціла низка доповідей була присвячена й ефективному вирощуванню свиней.

 

Голландський експерт зі свинарства Пітер-Ян Маас (SwinCo, Нідерланди) розкрив тему годівлі високопродуктивних свиноматок, акцентувавши, що невідповідна годівля знижує тривалість використання свиноматок, резистентність до захворювань, якість відтворення, кількість поросят у гнізді при народженні та відлученні; меншою є вага новонароджених та відлучених поросят та впливає на неоднорідність поросят в масі і їх різний потенціал у рості.

Голландський експерт зі свинарства Пітер-Ян Маас (SwinCo, Нідерланди)

Спікер детально проаналізував усі періоди супоросності свиноматок, лактації та осіменіння, і їхні потреби в амінокислотах та поживних речовинах.

 

«У ранній період супоросності важливо застосовувати годівлю для відновлення кондиційності свиноматок, провівши візуальну оцінку вгодованості, вимірявши її вагу та товщину шпику, – підсумував Пітер-Ян Маас. – У період середньої супоросності важливо не перегодувати свиноматок, а пізньої – підвищувати рівень годівлі для стимуляції розвитку плодів та молочних залоз. Також рекомендується використовувати окремий вид корму або окрему кормову добавку.

 

В період лактації необхідний моніторинг щоденного споживання корму: після опоросу вона повинна від 2,5 до 3-4 кг, і підвищуватися протягом наступних днів на 0,5-1,5 кг/день».

Стівен Хеннесі, (Agritech) розкрив важливість застосування Омегажирних кислотдля покращення відтворювальної здатності свиноматок та життєздатності поросят.

 

Експерт відзначив, що в дикій природі свиноматки харчуються більш різноманітно, й отримують омега-3 жирні кислоти з трави коріння, комах. У кормах же для свиноферм омега-3 жирних недостатня кількість, через що погіршується відтворювальна здатність свиноматок та життєздатність й імунітет поросят.

 

«Омега-3 жирні кислоти транспортуються до поросят під час супоросності свиноматок, а також через молоко– каже Стівен Хеннесі. – Додавання омега-3 жирних кислот свиноматкам змінюють профіль секреції простагландинів, що зменшує ранню загибель ембріонів, також меншою єсмертність поросят у родильному відділенні внаслідок придушення свиноматкою. У кнурів же омега-3 жирні кислоти покращують якість сперми: спостерігається більша концентрація сперміїв та кількість спермодоз. Результатом усього цього є отримання додатково 1 поросяти від свиноматки на відлучку, що підтверджено дослідами на українських фермах».

 

Володимир Шило, експерт зі свинарства (SwinCo, Нідерланди), висвітлив питання «Мультифазової годівлі поросят» – стратегії, спрямованої на забезпечення поросят поживними речовинами у відповідності до їх фізіологічного розвитку, та спрямованої на отримання максимальної продуктивності враховуючи сучасну технологію вирощування.

Володимир Шило, експерт зі свинарства (SwinCo, Нідерланди)

«Інтенсифікація вирощування свиней, яка спостерігається зараз, має інший бік медалі, – каже Володимир Шило. – Так, підвищення багатоплідності свиноматок спричиняє певні складнощі у вирощуванні поросят: зменшення або більша варіація в їх масі при народженні, зменшення терміну відлучення та маси поросят при відлученні, менший термін привчання до поїдання сухого корму та підготовки до відлучення. Усе це має прямий вплив на подальші результати відгодівлі. Саме тому ми розробили цілих 3 фази для годівлі поросят, в залежності від їх фізіологічного розвитку».

 

 

Експерт відзначив наступні особливості кожної фази:

  • ФАЗА 1 – Навчитися споживати (день 0 – 14 орієнтовно, в практичних умовах до того часу, коли поросята почнуть активно споживати корм).
    «Вона є ключовою та основоположною для швидкості привчання до іншого виду корму. Її мета – «переконати» поросят в тому, що окрім молока свиноматки, можна споживати щось інше. Що раніше поросята почнуть споживати корм – то більшу кількість корму буде спожито до відлучення».
  • ФАЗА 2 – Навчитися перетравлювати (від 15-го дня до відлучення – до 5(10)-го дня після відлучення) – в практичних умовах від того часу, коли поросята почнуть активно споживати корм. «Відлучення є критичним періодом в житті поросят. Стимулюйте споживання корму до відлучення для тренування ферментної системи, підтримуйте імунітет. Результати споживання корму зразу після відлучення прямопропорційно впливають на показники на дорощуванні».
  • ФАЗА 3 – Навчитися рости (післявідлучний період).
  • «Фаза ефективного вирощування розпочинається після успішного відлучення, вона вимагає якісного збалансованого корму: амінокислот й енергії. Як бачимо, неможливо мати оптимально збалансований корм для всього періоду 0-45 днів. Завдання корму на різних періодах – як до відлучення, так і після відлучення, змінюються. Таким чином, мультифазова годівля вирішить цілий комплекс питань: попередження проблем зі здоров’ям поросят, дасть можливість їм досягти свого генетичного потенціалу, і є найбільш економічно вигідним рішенням для вирощування поросят».

У третій день форуму, який був присвячений «Технології та персоналу», виступила низка науковців провідних освітніх сільськогосподарських закладів.

 

Лихач Анна Василівна, доктор сільськогосподарських наук виступила із презентацією «Добробут поросят на дорощуванні», де розкрила цікаве дослідження: вплив застосування іграшок поросятами на показники продуктивності.

 

Лихач Анна Василівна, доктор сільськогосподарських наук виступила із презентацією «Добробут поросят на дорощуванні»

На конкретному господарстві науковці провели дослід, де групі поросят давали гумові іграшки, аби забезпечити їх потреби і рухливості та іграх.

 

Дослід показав, що застосування іграшок допомогло в майже в десятеро зменшити кількість бійок у поросят, а отже, їх травмування, відгризання вух тощо; поліпшувало емоціональний стан тварин, а також стимулювало їх більше відпочивати, що в результаті дало підвищення рентабельності на 10,12%.

 

Важливу тему – підготовку професійних кадрів сільськогосподарської галузі – підняв експерт в галузі свинарства, доктор с.-г. наук, професор Сумського національного аграрного університету Повод Микола Григорович у доповіді «Дуальна освіта: практичний майданчик для майбутніх фахівців».

 

На прикладі співпраці низки навчальних закладів України із свинокомплексом «Глобино» спікер розповів про ефективність від постійного стажування студентів на виробництві в рамках дуальної освіти.

 

«Агросектор розвивається з неймовірною швидкістю, – відзначив експерт. – Викладання матеріалу для спеціалістів у теоретичній формі в навчальному закладі значно відстає від реального стану речей на підприємстві, тому кожна компанія змушена готувати кадри своїми силами у виробничому режимі. До того ж, агрокомпанії займають друге місце по діджиталізації всіх процесів (після IT-компаній), і не всі навчальні заклади мають необхідне комп’ютерне спеціалізоване оснащення тому з використанням дуальної освіти – студенти мають доступ до всіх цих ресурсів.

 

В свою чергу, потерпає від цього і бізнес, оскільки не має притоку кваліфікованих кадрів».

 

Алгоритм співпраці університету з підприємствами передбачає упровадження цілої низки аспектів, таких як моніторинг та корегування навчальних планів; стажування самих викладачів у компанії, проведення занять на виробництві, участь представників виробничого підприємства у відкритих лекціях та ін.

 

«Кожні два тижні ми запрошуємо представників різних українських та міжнародних компаній для проведення лекцій та презентацій. Постачальники біопрепаратів, кормів, обладнання, консультанти з генетичної справи, діляться найактуальнішою інформацією – не тим, «як має бути», а тим, «як є», і що дає на сьогодні реальний результат! Всі студенти додатково навчаються в офісі підприємства за день до від’їзду на ферму. А після закінчення чергового етапу стажування (практики) студент складає тест на наявність залишкових знань набутих на дільниці».

 

Результати такого дуального навчання вражають! Після запровадження програми 33% студентів залишилось працювати на даному виробництві. Серед інших статистичних даних – наступні:

  • З 512 студентів, які пройшли стажування, на робітничі посади було прийнято 129 чоловік;
  • з них на сьогоднішній день постійно працевлаштовано 55 осіб
    В тому числі на посаду:

– керівника свинокомплексу на 20 тис. голів – 1 особа- заступників керівників свинокомплексу на 150 тис. свиней – 2 особи

– спеціалістів середньої ланки – 6 осіб ( 3 – зоотехніків, 1 ветлікар, 2 – механіки свинокомплексу)

– обліковців та операторів кормокухні – 9 осіб

– операторів з ветеринарного оброблення тварин, операторів свинарських комплексів, слюсарів ремонтників та електромонтерів – 38 осіб.

 

З-поміж інших тем, які були розкриті під час 3-денного форуму: презентація програмного забезпечення для управління молочним стадом (Сергій Рижков, Profeedtechnology); застосування інокулянтів для підвищення якості силосу (Іван Ейснер, ChristianHansen), тренди в енергетичній годівлі високопродуктивних молочних стад (Нейл Біркетт, VolacWilmarFeedIngredients); важливість застосування сертифікованої продукції у тваринництві та стандарти HACCP (Олександр Смирнов, керівник сертифікаційного напрямку MNCgroup).

ЯКІ ВРАЖЕННЯ ОТРИМАЛИ УЧАСНИКИ ФОРУМУ?

«Ми пересвідчилися, що потрапили із тематикою семінарів точно в ціль, — коментує Ольга Махно, нутриціоніст зі свинарства компанії AVAGroup, яка стала партнером заходу, і представила на форумі низку своїх спікерів, та Асоціації тваринників України. — Регулярно спілкуючись із нашими клієнтами ми бачимо, що вони прагнуть розвиватися, підвищувати рівень власних знань та технологій на своїх господарствах. Кожен виступ спікера викликав бурхливі дискусії, було багато запитань!».

 

 

«Це унікальний захід, який до цього не проводився в рамках виставки, — відзначив один із відвідувачів форуму, заступник директора із тваринництва Чернігівської індустріальної молочної компанії Руденко Ніна Іванівна – Передусім хочу відзначити високу експертизу спікерів. Це дійсно досвідчені професіонали, з деякими з них ми вже співпрацювали завдяки партнерству з Асоціацією тваринників України та компанії AVAGroup, і мали змогу пересвідчитися в справді ефективних фахових рішеннях, які вони пропонують: це і підхід до виготовлення якісних кормів, і до підвищення ефективності годівлі. Діджитал-технології в нас уже також працюють, зокрема, в нас повністю автоматизовано збір інформації про кожну корову та її продуктивність, що дозволяє мінімізувати роботу з паперовою документацією. Тепер, завдяки даним семінарам, дізнались іще багато нового. Будемо застосовувати!».

 

 

«Усі доповіді були дуже професійними, — каже Галімов Cергій Миколайович, директор господарства СПП «Техмет-Юг», що на Миколаївщині. — Особливо хочу виділити презентації експертів про важливість застосування омега-3 жирних кислот в годівлі поросят, які допомагають отримувати додаткове порося на відлучку. Завжди цікаво дізнаватися про рішення, які дозволяють отримати додаткові гроші».

 

Інформаційні партнери заходу: журнали «Корми і Факти», Landlord, Головний м’ясний інфопортал України Meat-Inform

Поділитись

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Читайте також