Головна / Блог

МОЛОЧНІ ІГРИ ПО-УКРАЇНСЬКІ

ГК «Молочний Альянс», яка є провідним виробником молочної продукції та сирів в Україні, напередодні новорічних свят презентувала своїм партнерам новорічний сюрприз – лист-сповіщення про меншу закупівельна ціну на сировину на 10%...

Анатолій Куба, експерт з ВРХ AVA Group, підкреслює, що ніколи не було такого, щоб в грудні ціна на молоко знижувалась аж на 10%: «Як правило, зниження відбувається на початку весни на 3-5%. Жодного разу, ні держава, ні виробники молока не могли вплинути на «домовленості» молокопереробних підприємств демпінгувати ціну на молоко».


Як зазначається в прес-релізі ГК «Молочний Альянс»: «Листи від керівників ТДВ «Яготинський маслозавод» та ТОВ «Пирятинський сирзавод» були надіслані партнерам з метою інформування про критичну ситуацію не тільки у наших підприємств, а у всій галузі. Причиною тому стало здорожчання газу в 9 раз, електроенергії — в 2.5 рази, таропакувальні матеріали подорожчали на 42%, а сировина — на 25%. В той же час, адекватно підняти ціни на готову продукцію ми не змогли. Негативний розрив між витратами і доходами призвів до того, що в IV кварталі заводи спрацювали зі збитком. Продовжуватися таке не може безкінечно, оскільки приведе до вимивання обігових коштів і неможливості заплатити за газ, сировину, упаковку, виконані роботи».


Виробників молока одностороннє рішення, м’яко кажучи, роздраконило. Адже, зменшення ціни на 10% вбиває всі ферми менше 500 голів дійного стада. Експерти ринку прогнозують банкротство половини молочних ферм, якщо ціна зменшиться на 10%. Це посилить і так невтішну статистику по скороченню поголів’я ВРХ в Україні щороку на 6-8%.

Експерти ринку впевнені, що робоча нарада при Мінагрополітики з цього питання, що відбулася 5 січня, суттєво не вплине на комерційні молокопереробні підприємства. Немає контролю та підтримки українського виробника з боку держави, як гаранта і основного регулятора ринку.


Хоча ситуація з держпідтримкою потроху покращується. Вже немає схем, коли більша половина дотаційних коштів осідала в карманах декількох олігархів.


Анатолій Куба впевнений, що примусове зниження ціни на молоко матиме дуже негативні наслідки для молочної галузі вцілому.


«Насамперед тому що багато господарств працюють з мінімальною рентабельністю, інколи і в мінус, будуть змушені закриватися, закривати робочі місця, зменшувати надходження податків до бюджету. Про яку продовольчу безпеку країни можна говорити коли маючи величезний сільськогосподарський потенціал, ми є лише виробниками сировини, а не продуктів та товарів з доданою вартістю? А за останні роки, нас зробили залежними від імпортованих молочних продуктів харчування, – зазначає експерт.

Що може означати фраза з прес-релізу ГК «Молочний Альянс»: «адекватно підняти ціни на готову продукцію ми не змогли?»


Безумовно те, що в Україні традиційно, в ланцюгу “Виробник – Переробник – Рітейл” завжди у виграші рітейл, який ніколи не відмовиться від надприбутків. До слова, в країні вже рік не можуть прийняти закон про торгівлю, який мав би обмежувати маржу торговельних мереж до 20%.


Андрій Брензович, директор напряму ВРХ AVAGroup впевнений, що прийшов час говорити з рітейлом, якому все одно чим торгувати. Закриються українські молочні ферми та молокопереробні заводи – будуть більше завозити імпортних продуктів: «Ми за роки незалежності постійно знаходимося у дебатах між виробниками та переробниками. А рітейл завжди в стороні сміється та потирає руки, спостерігаючи, чим закінчиться «війна». Впевнений, що ресурси по врегулювання ціни потрібно шукати в рітейлі».

Цікавий факт – за європейську молочну продукцію супермаркети розраховуються по передоплаті, а з вітчизняними виробниками — впродовж 180 днів. Фактично імпорт фінансується за рахунок українських виробників.


12 січня 2022 року Кабінет міністрів України обмежив націнку на дев’ять «соціальних» продуктів харчування до кінця карантину — в тому числі на молоко пастеризоване жирністю 2,5%. Тепер у роздрібній торгівлі надбавка на продаж «соціальних» продуктів не може перевищувати 10% від їхньої оптової відпускної ціни.


Олександр Метинський, експерт ринку та консультант AVAGroup,вбачає корупційну складову в ситуації, що склалася. У першу чергу з боку тих, хто встановлює квоту на ввезену продукцію: «Складається така ситуація, що торговельним мережам зручніше продавати молочну продукцію європейських виробників, адже багато сторін у цьому зацікавлено».


Виробників молока, так само як і переробників нова ціна на газ фактично знищує. Українці ризикують залишитися без вітчизняного молока.


Адже в 2021 році суттєво зросла собівартість виробництва молока. Зокрема втричі піднялися ціни на мінеральні добрива, на 45%-50% збільшились витрати на білкові корми, в п’ять разів підскочила залізнична логістика та значно подорожчали ветеринарні препарати. Крім того, оплата праці на господарствах теж висока – в середньому по Україні працівники отримують 18-25 тисяч гривень.


Анатолій Куба, говорячи про перспективи молочної галузі, зазначає: «Професійне молочне скотарство буде розвиватися та буде збільшувати свої виробничі потужності. Маленькі господарства та низько технологічні змушені будуть перейти в категорію технологічних. Або зупинять свою діяльність. Що стосується молокопереробних підприємств, то ситуація повториться яка була в Європі. Лише коли фермери зможуть об’єднатися та створити кооперативні молокопереробні заводи, які будуть орієнтовані на кінцевого споживача, лише тоді виробники молока будуть захищені й ефективні».

Поділитись

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Читайте також