• +38 (044) 391-41-20

Чи розвиває сіно рубець теляти?

Одне із завдань молочного періоду – забезпечити розвиток рубця, щоб після відлучення теля могло забезпечити свою потребу в енергії та поживних речовинах із «сухого корму» – комбікорму, сіна, ЗЗР (монокорму).

На багатьох господарствах нам ставлять запитання – коли починати згодовувати сіно? Багато хто вважає, що сіно дуже важливе для розвитку рубця, адже воно подразнює (шкрябає стінки) рубець і таким чином запускає його розвиток. Насправді ж стимулятором розвитку рубця є леткі жирні кислоти (ЛЖК). Грубий корм суттєво не впливає на розвиток епітелію (папіл). Тобто, запуск розвитку рубця «шкрябанням» його стінок – це міф.

Проте, грубий корм важливий на пізніших етапах розвитку рубця для збільшення його об’єму (щоб туди вміщалося багато корму), забезпечення росту м’язового шару (щоб рубець міг активно скорочуватись) та підтримки здоров’я епітелію. Грубий корм необхідний для того, щоб «зчищати» з папіл шар кератину, який може пригнічувати всмоктування ЛЖК.

Тому, сіно чи солому необхідно згодовувати, але не з самого початку вирощування. Ми рекомендуємо починати згодовувати сіно чи солому з 28-денного віку. Хорошою практикою може бути обмежене згодовування сіна – близько 0,5 кг на добу, щоб не знизити споживання престартеру. Крім того згодовування сіна вволю – це надмірна його витрата, бо телята не будуть його багато їсти і воно просто буде перетворюватись на підстилку (а для телят стараються вибрати найкраще сіно, яке наявне).

Ще одна причина обмежити згодовування сіна – потреба телят в енергії, адже відносно їх здатності споживати сухий корм, вона (потреба) досить висока. Якщо теля буде споживати більше сіна, то воно буде споживати менше комбікорму, і, як наслідок, повільніше рости. Навіть високоякісне люцернове сіно містить недостатньо енергії для телят.

Отже, грубий корм важливий для розвитку рубця, але має згодовуватися у правильний час. Наші рекомендації – починати згодовувати сіно чи солому не раніше 28 дня життя. Також грубий корм можна подрібнити до розміру частинок 2-3 см.