Головна / Блог

ЧЕРВОНИЙ КУРЯЧИЙ КЛІЩ: КОМПЛЕКСНЕ РІШЕННЯ У БОРОТЬБІ

Фахівці AVA Group представили інноваційні еко-рішення у боротьбі з червоним курячим кліщем

Одним із ключових аспектів отримання якісної та безпечної продукції напряму яєчного птахівництва є підтримання стабільної епізоотичної ситуації у господарствах.

Розвиток галузі птахівництва істотно гальмує таке паразитарне захворювання як дерманісіоз, збудником якого є червоний курячий кліщ Dermanysus GallinaeДаний паразит все більше поширюється по птахофабриках України із півдня до центральної і західної частини. Зараження птахофабрик відбувається внаслідок переміщення ураженого молодняку та, в основному, через зворотну тару. Крім того, джерелом інвазії можуть бути дика та синантропна птиця, гризуни і людина. Червоні курячі кліщі здатні переносити збудників мікоплазмозу, пастерельозу, бореліозу, орнітозу, холери і чуми птиці, Ку-лихоманки, сальмонельозу та ін.. У людей вони викликають гострі алергічні дерматити, свербіж.

 

Симптоми враження кліщем:

 • Кури дратівливі, не сплять.
 • Від втрати крові та інтоксикації в зараженої птиці поступово розвивається анемія: (видимі слизові оболонки, гребінь та сережки стають блідими), випадає пір’я, на шкірі з’являються почервоніння, висипання та розкльови.
 • Внаслідок систематичного паразитування кліщів у птиці погіршується споживання корму, знижується яєчна продуктивність, резистентність до хвороб та імунітет.
 • При високій інвазії можлива загибель птиці з ознаками вираженої анемії та виснаження.

Особливо стрімке збільшення інвазії на птахопідприємствах спостерігається у літньо-осінній час при високій температурі навколишнього середовища.

Безпечне – бо натуральне!

 

Після відкриття кордонів з ЄС для продукції птахівництва постає питання про вміст у ній залишкових пестицидів. Адже на сьогоднішній день у боротьбі із червоним курячим кліщем в основному використовуються інсектоакарицидні добавки на основі синтетичних піретроїдів, фосфорорганічних сполук або карбаматів, які, при недотриманні концентрації або неправильному використанні, накопичуються в яйцях і м’ясі. Крім того, після застосування інсектицидів впродовж 8−10 днів не можна використовувати продукцію птахівництва в їжу. Ось чому особливо актуальними є дослідження, спрямовані на вивчення використання акарицидних добавок на основі екологічно чистих сполук.

Спеціалістами галузі птахівництва та французькими вченими розроблена комплексна програма по боротьбі із червоним курячим кліщем у птиці на основі натуральних акарицидних добавок StarMite та Acaritec.

 

Першим етапом даної програми є використання добавки StarMite у повнораціонних комбікормах. Дана добавка є повністю натуральним продуктом на основі екстрактів рослин і ефірних олій, яка чинить відштовхувальну дію на червоних кліщів і не накопичується у яйцях і мʼясі птиці.

 

Механізм дії добавки полягає в тому, що екстракти рослин стимулюють біохімічні процеси у організмі та верхніх шарах шкіри курей. У результаті кров і шкіра птиці набуває специфічного запаху для кліщів, внаслідок чого самки курячого кліща стають голодними, перестають відкладати яйця і популяція не зростає. Основне завдання даної добавки – тримати кліщів на відстані від птиці з метою переривання і зупинки циклу їх розмноження та обмежити інфікування пташників.

 

Другим етапом є застосування унікальної акарицидної добавки контактної дії Acaritec на основі гідрофобного діоксида кремнію. Механізм дії полягає в тому, що діоксид кремнію руйнує і абсорбує воскоподібну оболонку кліща, призводить до швидкого процесу дегідратації – висушуванню кліща, тобто фізичний спосіб дії (рис. 1).

 

 

 

Рис. 1.− Механізм дії акарицидної добавки Acaritec: кліщ до та після застосування добавки

 

Апробування програми на практиці

 

 Акарицидна добавка Acaritecне спричиняє негативний вплив на птицю і людей. Вона може використовуватися у вигляді порошку для обробки горизонтальних поверхонь, й у вигляді суспензії для обробки кліткових батарей, стін та іншого обладнання.

Дана програма була апробована на одному із птахівничих підприємств Рівненської області на 150 000 курей-несучок кросу ломан браун у період з травня по червень 2014 року.

 

Для проведення виробничого експерименту було відібрано дві групи (два пташники) по 75000 голів у кожному. Вік птиці становив 24 тижні на початку експерименту.

 

Виробничий дослід проводився за наступною схемою:

 

 Контрольна група (пташник № 1) − умови утримання і годівлі стандартні без застосування акарицидних добавок.

 

 Дослідна група(пташник № 2):

 

Перший етап:

 

   • з 12.05.2014 по 01.06.2014 року (21 день) додавали акарицидну добавку StarMite в повнораціонний комбікорм в дозі 0,2 % від маси корму;
   • з 02.06.2014 по 08.06.2014 року (7 днів) – згодовувався повнораціонний комбікорм, аналогічний контрольній групі без акарицидної добавки;
   • з 09.06.2014 по 15.06.2014 року (7 днів) – додавали акарицидну добавку StarMite у повнораціонний комбікорм в дозі 0,2 % від маси корму.

Другий етап: обробка акарицидною добавкою Acaritecконтактного способу діїу вигляді 40% суспензії поверхонь кліткових батарей в присутності птиці у віці 29 тижнів.

Добавка StarMiteвводилася до складу корму на комбікормовому заводі через систему мікродозування.

 

Акарицидний препарат Acaritec розмішували за допомогою механічного міксера у чистій водопровідній воді кімнатної температури, додаючи добавку у воду в кількості 20 кг на 50 л води (40% суспензія), при цьому весь час інтенсивно розмішували до отримання однорідної суміші. Після цього за допомогою пульверизатора, який забезпечує тиск у 5-7 атмосфер, та віялової головки обприскували кліткові батареї у присутності птиці. Обробляли основні місця скупчення кліщів: зовнішній край годівниць, тримачі яйцезбору, дно кліткових батарей, стіни та підлогу.

 

Під час експерименту контролювали стан та основні показники продуктивності курей – інтенсивність несучості, середню масу яєць, споживання корму та середню живу масу птиці.

 

 Результати досліджень.

 

 

Перед використанням акарицидної добавки був визначений ступінь інвазії поголівʼя птиці та приміщень. Для цього були розставлені пастки у різних місцях кліткових батарей та проведений вибірковий огляд птиці на всіх ярусах у контрольній та дослідних групах.

Під час всіх періодів проведення експерименту проводився огляд пасток та піддослідної птиці на наявність кількості курячого кліща, результати яких представлені в таблиці 1.

 

 Таблиця 1. – Визначення ступеня інвазії птиці (n=15)

 

Періоди дослідуКількість паразитівЕфективність, %
Контрольна групаДослідна група
екз./пасткуекз./на головуекз./пасткуекз./на голову
Перший етапЗастосування акарицидної добавки StarMite
24 тижні (12.05.2014 р.)50±83±0,549±94±0,52
27тижнів (02.06.2014 р.)100±107±175±9,525
29 тижнів (15.06.2014 рік)185±2510±230 ±9,3***83
Другий етапЗастосування акарицидної добавки Acaritec
29 тижнів200±3012±415±5***94

Примітка: тут і надалі імовірність Р показників дослідних груп порівняно з контрольною вірогідна при * − Р<0,05; ** − Р<0,01; *** − Р<0,001

Так, інвазія на початку експерименту (24 тижні) в контрольній і дослідній групі була середня – кількість червоного кліща була в середньому 50 екземплярів на пастку та 3-4 екземпляри на несучку.

 

Через 21 день після початку експерименту популяція червоного кліща у контрольній групі збільшилася вдвічі, а в дослідній після застосування акарицидної добавки StarMite – лише на 50%. Це відбулося за рахунок того, що кожна самка після акта ссання крові відкладає по 10-20 яєць із яких через 7 днів з’являється доросла особина.

 

У віці 29 тижнів під час запланованого огляду курей та пасток було встановлено, що у контрольному пташнику кількість паразита збільшилась у 3,5 рази порівняно із початком експерименту і становила 185 екземплярів на пастку та 10 штук на тілі курей. Тоді як у дослідній групі кількість кліща, навпаки, була меншою ніж на початку досліду на 38%, та в 6ь разів нижчою порівняно із контрольною групою. Слід також відзначити, що при огляді птиці із дослідної групи червоного курячого кліща на тілі взагалі не виявили.

 

Відразу після завершення першого етапу експерименту був проведений другий етап: щодо застосування акарицидної добавки Acaritec контактного способу дії.

 

На наступний день після обприскування даним препаратом кліткових батарей оцінювали наявність кліщів у пастках та на птиці (рис. 2).

 

Так, відповідно до результатів дослідження після застосування акарицидного препарату Acaritec кількість паразита у дослідному пташнику зменшилась удвічі, а на птиці − кліщ був відсутній взагалі (табл.1).

 

 

А) до обробки Acaritec б) після обробки Acaritec

 Рис. 2. – Ефективність обробки акарицидною добавкою Acaritec контактного способу дії

Тоді як у контрольній групі популяція червоного кліща підвищувалася і становила 200 екземплярів на пастку проти 50 штук на початку досліду, та 12 екземплярів на тілі птиці проти 3 штук відповідно.

 

Таким чином, ефективність застосування акарицидної добавки StarMitecтановить 83%, а препарату контактної дії Acaritec – 94 %.

 

 Вплив на продуктивність

 

 Впродовж виробничого експерименту контролювали основні виробничі показники продуктивності курей-несучок (табл. 2).

Таблиця 2. – Основні виробничі показники за період досліду

 

 

 

 

Показники продуктивностіГрупи
КонтрольнаДослідна
Середньодобове споживання комбікорму г/гол.113,4±0,2114,7±0,2
Збереженість поголів’я,%98,599,1
Жива маса 1 курки-несучки у віці 24 тижні, кг1,759± 0,0151,761± 0,015
Жива маса 1 курки-несучки в кінці досліду 29 тижнів, кг1,732± 0,0241,833± 0,030*
± у % до контролю+5,8 %
Інтенсивність несучості за період досліду, %92,25±0,4393,27±0,64
± у % до контролю+1,02
Середня маса яєць за період досліду, г57,62±0,7657,95±0,84
± у % до контролю+0,6

 

 

Як свідчать результати досліджень середньодобове споживання комбікорму птицею дослідної групи становило 114,7 г тоді як у контрольній групі − 113,4 г, що свідчить про негативний вплив паразитів на апетит курей. Слід також відзначити, що червоний курячий кліщ негативно вплинув на збереженість птиці контрольної групи, яка становила 98,5 %, тоді як у дослідній групі на 0,6 % вище.

 

Комплексний підхід щодо застосування акарицидних добавок StarMite та Acaritec позитивно вплинув на набір живої ваги птицею дослідної групи. Так, середня жива маса курей дослідної групи у віці 29 тижнів становила 1833 г, що вище, ніж у контрольних аналогів, на 5,8 %. Окрім того, інтенсивність несучості та середня маса яєць у курей дослідної групи також були вищими, ніж у контролі, відповідно на 1,02 та 0,6 %.

 

 Висновки.

 Підсумовуючи результати досліджень, можна з упевненістю стверджувати, що комплексний підхід щодо застосування акарицидних добавок StarMite та Acaritec у боротьбі із червоним курячим кліщем сприяє зменшенню інвазії у пташнику та підвищенню основних показників продуктивності.

Поділитись

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Читайте також