Головна / Блог

ФЕРМЕРАМ РОЗПОВІЛИ ПРО ВАЖЛИВІСТЬ ТРАНЗИТНОГО ПЕРІОДУ КОРІВ

Експерти познайомили виробників молочної галузі із сучасними рішеннями щодо годівлі та менеджменту корів у транзитний період.

12 вересня 2019 року на Полтавщині відбувся круглий стіл за темою «Годівля та менеджмент корів в транзитному періоді: підготовка, комфортне проходження та успішний старт лактації», який організували фахівці ГК AVAGroup за традиційної підтримки Асоціації тваринників України та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проекту «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

Перед представникам молочних господарств із Полтавської, Сумської, Харківської та Дніпропетровської областей виступили досвідчені українські та міжнародні експерти в напрямі ВРХ, які розкрили наступні теми:

«Стратегії годівлі корів транзитного періоду. Ключі до успіху від отелення до піку лактації» (Пітер ван Доорен, міжнародний експерт у галузі ВРХ, Нідерланди)

«Місце економіки транзитного періоду в собівартості виробництва молока» (Ярослав Кушнір, експерт із годівлі ВРХ, Україна)

«Kextone – новітній інструмент для підвищення надоїв та покращення здоров’я високопродуктивних корів» (Марчін Коцик, лікар ветеринарної медицини в галузі ВРХ, Польща)

 

Зупинимося детальніше на одній із тем – «Стратегії годівлі корів транзитного періоду. Ключі до успіху від отелення до піку лактації», яку розкрив міжнародний експерт ізВРХ Пітер ван Доорен.

ТРАНЗИТНИЙ ПЕРІОД ТА ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ

Транзитний період корів (див. табл. 1) – традиційно включає такі періоди як ранній та пізній сухостій, отелення та новотільний період. Та слід відзначити, що період запуску теж має вплив на транзит, тому фахівці АВА Груп його відносять до транзитного періоду. «Спеціально для цього періоду ми розробили програми годівлі – Transition Concept, яка базується на новітніх знаннях та європейському досвіді, проста у застосуванні, допомагає підтримувати контроль над фермою. » – зазначив спікер.

Рис. 1.

За словами експерта, дана програма годівлі слугує передусім для:

 • Покращення продуктивності за життя
 • Покращення ефективності годівлі
 • Успіху в менеджменті корів

«Недостатня увага до корів в транзитному періоду може спричинити цілу низку метаболічних хвороб у корів, що, в результаті, несе за собою великі витрати (див. табл. 1). внаслідок лікування та зниження продуктивності тварин» – відзначив Пітер ван Доорен.

Табл. 1. Витрати від метаболічних хвороб на стадо із 100 корів

ХворобиВитрати/гол/ в ЄвроСереднійВисокийНизький
Молочна Лихоманка30010%20%3%
Кетози4005%10%2%
Зміщення сичуга2502,5%6%0%
Ламініти5320%40%10%
Затримка плаценти2008%20%2%
Вибраковка80010%15%3%
Загальні витрати/рік 100 корів 16.28529.6205.030
Витрати на корову/рік 16029650
Витрати на літр молока (9000 кг/корову/рік) 1,8 cent3,3 cent0,56 cent

ТРИВАЛІСТЬ СУХОСТІЙНОГО ПЕРІОДУ

Говорячи про оптимальну тривалість сухостійного періоду корів, експерт презентував результати наукових досліджень із різною тривалістю сухотою. Вони продемонстрували наступні показники:

 • 42 дні дають таку саму продуктивність, як і 60 днів
 • 30 днів сухостою зменшує продуктивність у наступну лактацію+/- 10%
 • 0 днів – значно зменшує продуктивність у наступну лактацію, від 14 до 38%.

«На практиці у більшості українських господарств сухостійний період корови триває +/- 2 місяці, – відзначає Пітер ван Доорен. – Чи необхідно це? Нещодавні дослідження демонструють, що тривала фаза відпочинку для корови не завжди потрібна. Як бачимо із результатів досліджень, 40 днів сухостою цілком достатньо!»

Які ж переваги 42 днів сухостою проти 60 днів?

 • Годівля невідрізняється
 • Вхідні витрати, дещо відрізняються
 • На 18 днів більше молока в 1 лактацію
 • 18 * 15=270 кг додаткового молока
 • 270 кг додаткового молока це 2430 гривні додатковий дохід/корову/рік
 • 1,000 корів: + 2,000,000 гривень/рік!

CТРАТЕГІЯ ГОДІВЛІ ТРАНЗИТНОГО ПЕРІОДУ

Які ж головні характеристики у стратегії годівлі під час транзитного періоду? Експерт виділяє наступні:

 • Застосування спеціального корму для корів пізнього сухостою
 • Додатковий (рубцевий) протеїн
 • Додаткова (рубцева) енергія
 • ДодатковіVitD, Mg, VitE, Zn, Cu, Mn, Se, etc.
 • Спеціальні компоненти для підтримки печінки і енергетичного метаболізму

«Під час транзитного періоду корови треба дбати також про оптимізацію активності стінок рубця, – каже експерт. – Важливим є не тільки розмір рубця, але і розмір папіл рубця, оскільки це дає більше площі для абсорбції ЛЖК, пришвидшує її, а також попереджає ацидоз. Зазвичай необхідно 4-6 тижнів, щоб папіли «повернули форму». Стимулюють розвиток папіл масляна та пропіонова кислоти».

«Особливої уваги в транзитний період заслуговує і період отелення та новотільний, – пояснює Пітер ван Доорен. – У період отелення вміст кальцію в крові корови дуже падає, що спричиняє так звану молочну лихоманку (гіпокальцемію).Тому для відновлення в організмі корови необхідної кількості кальцію та інших важливих речовин».

Експерт презентував розроблений фахівцями AVAGroup разом своїми голландськими колегами спеціальний напій для відновлення організму новотільної корови, який діє наступним чином:

 • Є джерелом легкодоступної енергії (швидке відновлення)
 • Eлектроліти та вода відповідають за повторну гідратацію та підвищення функцій рубця
 • Підвищує абсорбцію кальцію, що допомагає попередити (субклінічну) молочну лихоманку
 • Містить вітаміни та мінерали, завдяки чому покращується імунна система організму корови.

«Нашою метою в годівлі новотільних корів є мінімізувати негативний енергетичний баланс (НЕБ), забезпечити здоров’я рубця та покращити споживання сухої речовини, – відзначає Пітер ван Доорен. – Задля цього ми розробили низку раціонів для новотільних корів, які б забезпечили усі вищевказані потреби» (Див. табл. 2).

Табл. 2. Що повинно бути в комбікормі для новотільної корови

Що міститься в продукті?Яка їх перевага?
Підсилювачі смаку та рослинні екстрактиПокращує споживання сухої речовини
Додаткові прекурсори бутиратуПідтримка папіл рубця: попередження ацидозу рубця
Байпас протеїн та додаткова енергіяЗменшення мобілізації жиру та протеїну, зменшення NH3 в рубці
Глюкогенна енергіяБоротьба з кетозом
Високий рівень вітаміна Е, бета-каротину, вітаміну В12б хелатні форми Cu, Zn, Se та MnЗагалом підтримка імунітету, затримка плаценти, метрити,мастити, якість яйцеклітин
Захищений холін, вітамін B12, by-pass протеїнПідтримка здоров’я та функції рубця
Буфери, живі дріжджі, ніацинПопередження ацидозу рубця
Omega-3 and omega-6жирні кислотиСтимуляція імунітету таборотьба з запаленнями, якість яйцеклітин

«Таким чином, стратегія годівлі Transition Concept, розроблена фахівцями AVAGroupразом із голландськими експертами, здатна підвищити продуктивність корови за життя, покращити ефективність годівлі, що в результаті забезпечує успіх у менеджменті корів», – підсумував свій виступ Пітер ван Доорен. 

Поділитись

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Читайте також